Jak přejít z POP3 na IMAP?

POP3 na IMAP

Jak si udělat pořádek v emailech. Proč nepoužívat POP3 a proč raději přejít na IMAP nebo Exchange? Proč je pro nás POP3 opravdový nepřítel při používání chytrých telefonů?

zvolte IMAP místo POP3

Jak to funguje

Kdysi dávno nám Seznam nebo Volný nabídli 100 MB na emaily zdarma. Paráda. Ale pokud jsme schránku nepromázavali, brzy se zaplnila a nechodily nové emaily. Řešením tedy byl postup, kdy jsme si emaily ze serveru stáhli na lokální disk, kde si to Outlook uložil do místní složky a ze serveru tyto zprávy smazal. Jenomže potom přišel Google sesvým pojetím emailu. Nabídli 5000 MB pro emaily, takže zhruba 50 krát více než Seznam. V ten okamžik přestalo mít smysl mazat staré emaily. Proto u Google mělo smysl nechat všechny emaily na serveru a vyzvedávat si emaily na dvou nebo více počítačích najednou. A právě k tomu slouží systém vybírámí emailů přes IMAP.

IMAP není to, že bychom měli emaily na svém počítači, na náš počítač se nainstaluje jen jakoby „brána“, přístup k mailům na serveru. Jasně, že si Outlook nebo Mail (emailový klient v Mac OS X) vytvoří kopii na disku všech emailů pro offline prohlížení, ale fakt je, že pokud smažete email u sebe v Macu nebo v iPhone, tak ho systém IMAP smaže i v ostatních zařízeních. Z toho vyplývají následující tři fakty:

  1. Když smažu konkrétní email v mobilu, smaže se automaticky ze všech zařízení. Takže nelze mazat maily s tím, „že je mám ještě na druhém počítači“. Při používání IMAP tento mechanismus nefunguje.
  2. Když smažu celý účet, smažu pouze bránu k emailům a stejnou logiku lze aplikovat i při při vytvoření. Smazat přístup neznamená, že smažu všechna data.
  3. Když koupím nové zařízení, stačí se připojit k účtu a díky IMAPu mám hned k dispozici VŠECHNY EMAILY, přijaté, odeslané, koncepty a složky ze starého počítače. Tohle jiným způsobem docílit nelze. Což je bomba, protože to můžu udělat s čistým zařízením, bez kopírování nebo přenášení dat mezi jednotlivými zařízeními, jak tomu bylo u přežitého POP3.

Takže z toho vyplývá jednoduchá poučka. Pokud používáte více než jedno zařízení na výběr emailů, používejte emaily přes IMAP.

Jak převést emaily z POP3 na IMAP?

Varování! Při špatném postupu můžete přijít o celou historii emailů! Zároveň je to jediný způsob, jak si v emailech udělat KONEČNĚ POŘÁDEK. Počítejte s tím, že budete muset úplně změnit svou príci s emaily. Přesný návod by byl příliš rozsáhlý, takže jen schematicky. V počítači se starými maily v Outlooku vybíranými přes POP3 přidáme druhý emailový účet, kdy nastavíme ten samý, ale vybíraný přes IMAP. Jako druhý krok označíme všechny příchozí emaily z POP3 účtu a přesuneme je do složky Doručená pošta na IMAP účtu. Potom to samé se složkami a to samé s Odchozí poštou. Na začátek ale přesuňte jen jeden nebo dva emaily, abyste věděli, že to děláte správně.

Nebezpečí

Co je hazard? Hezky to definoval Warren Buffet: „RISK je to, když nevíte, co děláte“. Stejně tak, když chcete převést email z POP3 na IMAP, můžete přijít o emaily a bude to rychlovka. Stačí udělat malou chybičku a jste bez emailů za poslední roky. Musíte velmi dobře vědět, co děláte, jinak si na převod emailů z POP3 na IMAP raději zavolejte někoho, kdo to rutinně zvládá.

Nejčastější problémy

IMAP Seznam.cz neodpovídá – to je nejčastější problém u Seznamu (imap.seznam.cz), kde je nutno službu IMAP zapnout, návod najdete v tomto videu.
IMAP Volny.cz nefunguje – u volny.cz je nutno IMAP službu zaplatit pomocí placené SMS, dělá se to přes placené bonusové služby
Nesprávný název serveru – občas se k IMAP serveru připojuje pomocí pop3.domena.cz nebo univerzálnějšího mail.domena.cz, je to otázka hostingu, je třeba pohledat přesný název IMAP serveru. Seznam serverů a jejich nastavení najdete vypsané po tímto videem.
Gmail v iPadu nebo iPhone – se automaticky nastavuje jako IMAP, takže zadáte jen svůj email a heslo k emailové schránce, server se nenastavuje.
Outlook maily se zdvojují – je třeba vypnout mazání vyzvednutých emailů v POP3 účtu v Outlooku.
Některé maily jsou přeškrtnuté a nedá se jich zabvit – obvykle pomůže restart počítače s Windows. Poštovní aplikace Mail v Mac OS X tuto chybu obvykle negeneruje.
Emaily mám v počítači dvakrát nebo vícektrát – NEMÁTE, v počítači jsou jen jednou a zástupce k jejich složce je na více místech, takže maily, co máte dvakrát určitě nemažte, dokud přesně nevíce, co děláte! Většinou stačí vypnout původní POP3 účet a zdvojená pošta zmizí.

Je třeba znovu nastavit pravidla pro přesunování emailů do složek.
Používání množství složek je lepší se vyhnout, tento koncept vám totiž zkomplikuje vyhledávání. Email přesunutý v podsložce nelze vyhledat tudíž ani prohledávat v jeho obsahu.

Zkušenosti

Několikrát jsem řešil převod celé firmy ze starého hostingu na nový, včetně převedení emailů. A řeknu vám, že pokaždé to bylo velmi pracné. Musel jsem si dávat zatraceně velký pozor, abych neudělal nějakou chybu, protože kdybych některým lidem smazal emaily se smlouvami za posledních deset let, tak skončím na dně přehrady. Poradím vám jednu věc.

ZBABĚLCI ŽIJÍ DÉLE!

Pokud si vážíte informací ve svých emailech, volejte, pokud neznáte někoho, kdo si rutinně poradí s převodem emailů z POP3 na IMAP. Opravdu to není banální operace, dávejte si velký pozor a raději v průběhu celé oprace zálohujte.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..