Video: Baterie u MacBook Pro a MacBook Air

Péče o baterie u MacBook Pro

Jak správně pečovat o baterii v MacBooku Pro, MacBooku Air a ve starších modelech MacBook. Podobná péče o baterii platí i u iPhone a iPadu – co nejčastěji v nabíječce, takže nikdy nevadí, když připojíte iPad a iPhone do nabíječky.
[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=vIq1CJvv5xU] Reálné používaní potom vypadá například takto. MacBook mám už týden v nabíječce. Vezmu si ho s sebou, abych ukázal pár fotek. Odpojím od nabíječky, a jdu do terénu. Zavřený MacBook vydrží na baterii několik týdnů, takže dva dny cesty autem bez otevření displeje MacBooku Air mne stojí asi 6% kapacity baterie, což je u nejnovějšího MacBooku Air cca. 12 hodin, tudíž přijdu zhruba o 15 minut práce. To znamená, že když na místě používám MacBook připojený k projektoru na přednášce dvě hodiny, po přednášce pak ještě přehraji více než 3 celovečerní filmy. Můžeme kdykoliv připojit nabíječku a i z 70 % nabité baterie ji nabít do 100 %. Nejnovější Lithium Polymerové baterie tím přístupem neztrácejí kapacitu, ba přímo naopak, šetříme tím jejich životnost, která je vyčíslena na 1000 cyklů nabití a vybití 100 % kapacity baterie. Takže technicky, kdybychom vybili MacBook Air na 66 %, čili využili zhruba 33 % kapacity baterie, museli bychom tento postup zopakovat 3000 krát, než bychom dosáhli oněch 1000 cyklů životnosti.

Jak se dá vyzkoušet výdrž baterie?

Apple měří výdrž baterie tak, že stáhnete jas monitoru na polovinu, přes WiFi se připojíte k Internetu a přes Safari si prohlížíte stránky bez Flash videa, jen běžný text a obrázky bez animací. Jakmile totiž použijete jiný prohlížeč (Firefox, Chrome), který není optimalizován tak, jako Safari, pak dojde k tomu, že díky vyšším nárokům na procesor se akumulátor vybije dříve a výdrž se zkrátí. Je dobré vědět, že všechny aplikace z díly Apple jsou maximálně optimalizované na spotřebu energie. Jakmile tedy spustíte aplikaci třetích stran (Parallels Desktop, Chrome, Firefox, MS Word, MS Excel atd.) nikdo nemůže zaručit slibovanou výdrž baterie. Mimochodem, když na svůj Mac nainstalujete MS Windows (pomocí BootCamp), zkrátí se výdrž MacBooku zhruba na polovinu. Takový je rozdíl v optimalizaci operačního systému Mac OS X oproti MS Windows.

Místo ztráty kapacity tím, že se snažíme Mac (iPad, iPhone také) v nabíječce udržovat co nejdéle a co nejčastěji, tak baterii právě tímto přístupem šetříme.

One thought on “Video: Baterie u MacBook Pro a MacBook Air

  1. Petr Svatek says:

    Video je pěkné, nicméně zcela jasně není řečeno, zda je dobré nechávat Mac v zásuvce i vypnutý. Velice děkuji za odpověď a hodně zdaru s pěkným webem.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..